Zamiřte na vidinu perfektní terasy a přesně zasáhněte díky rektifikačním terčům. V hlavní roli levné, odolné a snadno instalovatelné sloupky k vyvýšení a vyrovnání teras i podlah.
Pokud si nejste jistí, co znamená slovo „rektifikační“ a jaká je spojitost mezi terčem a podlahami, pak jste na tom nejsprávnějším místě. Jen málo věcí vám dokáže pomoci vytvořit dokonalou terasu a spoustu dalších pochozích ploch jako předmět tohoto článku. Zhluboka se nadechněte a ponořte se s námi do technických vod rektifikačních terčů.
Pevné, odolné a nejčastěji i výškově nastavitelné podstavce, které jsou vyráběny primárně z polypropylenu. Své uplatnění mají při budování teras a zdvojených či zvýšených technických podlah. Díky vhodně zvoleným nástavcům mohou být osazeny kamennou dlažbou, dřevěnými deskami či prkny z kompozitních materiálů jako je WPC neboli dřevoplast.
Obecně vzato plní rektifikační terče dvě funkce. Ta první je platná pro všechny modely a spočívá ve vytvoření vyvýšené pochozí plochy, díky čemuž je její konstrukční materiál chráněn proti degradaci vlivem zemní vlhkosti a chybějícího oddělení od podkladu. U dřevěných nosníků i prken dokáže provětrávaná mezera v kombinaci s impregnací kupříkladu eliminovat potenciální hnilobu a díky tomu navýšit životnost i bezpečnost terasy. U kovových nosníků zase snižuje riziko koroze. Krom samotné ochrany materiálů poskytne prostor pod pochozí plochou možnost skrytého vedení trubek, hadic či elektrické kabeláže k nejrůznějším účelům, což je jedním z primárních důvodů užití tohoto systému pro zmiňované zdvojené podlahy. Tato mezera je zároveň snadno a rychle přístupná.
Druhou, ale o nic méně důležitou funkcí rektifikačních terčů je samotná v-názvu-obsažená rektifikace, čili oprava nebo úprava zpřesněním. V případě teras se jedná o zpřesňování výšky a nivelaci roviny, protože pochopitelně nikdo nechce mít terasu do kopce a vytvářet perfektně rovný, například betonový, podklad je v řadě případů buď zbytečně nákladná investice nebo dokonce příliš prostorově komplikované. K dokonalému přizpůsobení výšky jsou vyráběny terče teleskopické, které jsou definovány nastavitelným rozpětím s maximální výškou až kolem 1 metru. Na divokých, nezpevněných podkladových plochách je možné použít k vybudování rovné pochozí plošiny samonivelačních terčů, jejichž k-instalaci-určená horní část se pod tíhou osazených nosníků a dlažby či prken automaticky zarovná s ostatními užitými terči díky flexibilní hlavici. Skvělého výsledku je ale možné docílit i díky řadě příslušenství a nástavců, které si vzápětí představíme.
Základním typem jsou tedy pevné rektifikační terče s danou výškou, standardně 14 až 15 mm. Tento typ lze nadstavovat skládáním na sebe a tím optimalizovat výšku pro konkrétní potřebu. Dalším v pořadí je teleskopický typ, který má jako součást konstrukčního řešení vertikální závitnici, která může být uzamčena v žádoucí poloze pomocí objímky či kolíku, díky čemuž rovněž dovoluje výškovou optimalizaci. Třetím typem jsou samonivelační terče zmíněné v předchozím odstavci. Ty nabízí kromě nastavení výšky i jednoduché vyrovnání nesené platformy.
K řádnému uchopení problematiky příslušenství budeme postupovat logicky od podkladní plochy vzhůru. K podložení stojnic máme k dispozici několik doplňků, které se liší svými funkcemi. Klasická gumová podložka vytváří ochranou vrstvu tam, kde by mohlo dojít k poškození podkladu a zároveň má protiskluzové vlastnosti, které zvyšují stabilitu konstrukce. Tloušťku podložky můžeme volit ze standardního rozmezí od 3 do 10 mm, čímž i lze v případě potřeby ovlivnit výšku terče. Větší tloušťky zároveň absorbují více mechanických sil a tlumí možné vibrace. Podobné působení nabízí i speciální plastové protihlukové podložky, zabraňující přenosu akustických vln do přilehlých stavebních prvků. K posazení terče na nerovnou plochu se sklonem od 0 do 5 % můžeme využít buď sklonových korektorů nebo nivelačních podložek. Ke zjištění míry sklonu i jeho směru je k dostání speciální vodováha, díky níž budete moci terče dokonale nivelovat. Po vyřešení stojné plochy se přesuneme ne středovou část, k jejímuž přizpůsobení jsou k dostání nástavce, které přidávají světlou výšku teleskopickým terčům.
Samotnou hlavici terče, čili horní instalační plochu, si před osazením nosníků nebo dlažby můžeme přizpůsobit pomocí mezerníků, nástavců i speciálních podložek. Mezerníky jsou speciální typ nástavců, které na osazované hlavici terče vytvoří zábrany pevně definující místa položení dlažebních kusů a zároveň mezi nimi zajistí potřebné mezery pro odtok srážek. Před pokládáním lze anulovat rozdíly ve výškách dlažebních kusů užitím speciálních univerzálních podložek. Pro stabilní osazení nosníků teras je k dostání škála držáků, jejichž modifikace se používají navíc k zafixování bočních ukončení teras. Zmíněné příslušenství je často kompatibilní pouze s modelem rektifikačních terčů ze stejnojmenné produktové řady, v našem katalogu je proto najdete vždy uvedené i na kartě konkrétního terče a zároveň příslušnost snadno rozpoznáte díky označení dané řady v názvu položky.
Shrnuto a podtrženo, z praktického hlediska bychom jen těžko hledali důvody, proč rektifikační terče při budování teras nepoužít, a což teprve u vyvýšených a zdvojených podlah, kde jsou doslova nezbytností. Jejich vysoká odolnost a nosnost každého kusu až 1000 kg z nichž činí nenahraditelného pomocníka, který je navíc k dostání s širokou škálou příslušenství pro každý standardní i nestandardní případ. Jedná se o řešení, které je ekonomicky dostupné a současně má dlouhou životnost. Ať už se rozhodnete zvolit dlažbu, dřevo či třeba WPC prkna, k vaší nové terase vede skrze naši kategorii rektifikačních terčů jistá, jednoduchá a efektivní cesta.
Nastavitelné rektifikační terče BUZON (28 – 42 mm) jsou ideální pro pokládku vaší podlahy z dřevěných prken, OSB desek, WPC prken, dlažby a podobných materiálů. Vyrobené z vysoce odolného a ekologického polypropylenu a snesou zatížení 1 000 kg/ks.
Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?
Je vám k dispozici v této nabídce.
Diskuze
Dobrý den, jak vypočítám kolik terčů potřebuji na dlažbu?
Dobrý den, počet terčů závisí na velikosti a typu dlažby nebo prken použitých na terasu. V horní části kategorie rektifikační terče naleznete tabulku s doporučeným počtem terčů na m2 plochy terasy pod tlačítkem Číst dále.
Je možné terče lepit na zem? děkuji
Dobrý den, lepení terčů není nutné. V případě, že je chcete ukotvit tímto způsobem, tak zvolte lepidlo kompatibilní s materiálem, z něhož je terč vyroben.
Dobrý den, rád bych se zeptal jaká je minimální a maximální výška terčů?
Dobrý den, u nás na webu naleznete terče s výškovým rozmezím od 14 mm (pevný terč) až do výšky 245 mm (teleskopický terč).
Lze provádět pokládku terčů přímo na izolaci? Díky
Dobrý den, rektifikační terče se mohou pokládat přímo na izolační folii a na ně se postupně pokládá dlažba nebo prkna.
Dobrý den, můžu s terči vytvořit schody?
Dobrý den, některé systémy a příslušenství značky Buzon umožňují vytváření schodů.